• 4 Miejsce
    STS
    4.28

UEFA Euro 2020: podsumowanie finału oraz konkursu

Do wyłonienia Mistrza Europy potrzebny był konkurs rzutów karnych, to dopiero druga taka sytuacja w historii tego turnieju.

Można by rzec, że karma wraca. Po tym, jak Anglicy w dogrywce meczu półfinałowego otrzymali kontrowersyjny rzut karny, zamieniony w ratach na bramkę przez Harry’ego Kanea .  Wydaje się, że wczoraj poza Anglią cała piłkarska Europa kibicowała podopiecznym trenera Manciniego, z uwagi na sposób, w jaki Anglicy znaleźli się w finale.

W meczu finałowym potrzebna była dogrywka oraz konkurs rzutów karnych, w których zdecydowanie lepsi okazali się Włosi, a na miano bohatera zasługuje nowy rezerwowy bramkarz PSG, czyli Donnarumma.  Tym razem Gareth Southgate dokonał złych decyzji i zmian, gdyż w 120 minucie wprowadził na boisko Rashforda i Sancho nie po to, aby zmienili obraz gry w ostatniej minucie dogrywki a po to, aby mieć pewnych wykonawców jedenastek.

Jako pierwsi w drugiej serii rzutów karnych pomylili się Włosi, kiedy to Jordan Pickford obronił strzał Belottiego i zapowiadało się, że zostanie bohaterem meczu. Drugi rzut karny dla Synów Albionu pewnie wykorzystał Harry Maguire i angielska część stadionu oszalała z radości licząc, że to była kolejka, która zadecyduje o Mistrzostwie. Od trzeciej serii rozpoczął się dramat   Wyspiarzy ,kiedy to trzech kolejnych rzutów karnych niewykorzystli zawodnicy wchodzący z ławki rezerwowych, najpierw pomylił się Rashford (23 lata) strzelając w słupek, następnie strzał Sancho (21 lat) został wybroniony i mieliśmy 3-2 dla Włochów. W piątej serii nadzieje miejscowych ponownie ożyły po niewykorzystanej jedenastce Jorginho i kolejny raz Pickford wyrastał na bohatera finału. Przed szansą na wyrównanie stanu rywalizacji i przedłużenie marzeń no końcowy triumf stanął zaledwie dziewiętnastoletni Bukayo Saka. Wybór  Southgate  na strzelca decydującej seri okazał się błędny, gdyż młody zawodnik Arsenalu strzelił słabo i nieprecyzyjnie a Donnarumma musiałby rzucić się w przeciwnym kierunku, aby nie obronić strzału.

W tym momencie stało się jasne, że Anglicy poczekają co najmniej kolejne 3 lata na pierwszy triumf w Mistrzostwach Europy. Włosi po raz drugi wznieśli puchar w geście triumfu, pierwszy raz miało to miejsce w 1968 r. kiedy będąc gospodarzami turnieju, pokonali w powtórzonym finale reprezentacje Jugosławii 2-0 w pierwszym meczu padł remis 1-1. Włosi również mogą pochwalić się wicemistrzostwem z 2000 i 2012 roku.

Podsumowując, wygrała drużyna, która w przekroju całego turnieju prezentowała równy poziom i grała futbol, mogący podobać się kibicom. Anglików natomiast zgubiła pewność siebie zwłaszcza po pierwszych 5 meczach, w których nikt nie zdołał strzelić im bramki. Wyspiarze ponownie uwierzyli, że są najlepsi, chociaż nigdy nie sięgnęli po Mistrzostwo Europy. Pierwszym ostrzeżeniem, które zlekceważyli i potraktowali jako wypadek przy pracy, był półfinał ze zmęczonymi podróż z Kazachstanu Duńczykami, jednak Włosi to rywal o klasę wyższy, potrafiący wykorzystać swoje szanse oraz pójść za ciosem. Twierdza Wembley zdobyta przez Włochów a Anglicy nie wykorzystali historycznej szansy na triumf ku radości znacznej większości kibiców.

Gratulujemy zwyciezcom konkursu ME z BetFan.